Πήραν το μερίδιό τους και συνεχίζουν...

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του «AMEX» ανάμεσα στην Μπράιτον και τη Σαουθάμπτον για τη δέκατη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Χωρίς νίκη απέναντι στους «Αγίους» από το Δεκέμβριο του 1981 παρέμειναν οι γηπεδούχοι, Στίβεν Ντέιβις (7’) και Γκλεν Μάρεϊ (52’) τα γκολ.

Οι παίκτες των «Αγίων» ήταν αυτοί που «πάτησαν» καλύτερα στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενοι βεβαίως το τέρμα που πέτυχαν με το «καλησπέρα»… Το απευθείας χτύπημα φάουλ του Γουόρντ-Πράους βρήκε αρχικά στο δοκάρι, όμως ο Ντέιβις ήταν αυτός που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την στείλει προ κενής εστίας στα δίχτυα των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια σοβαρή φάση μέχρι την ανάπαυλα. Η ομάδα του Πελεγκρίνο μάλιστα πλησίασε σε ένα δεύτερο τέρμα στο 35ο λεπτό, όμως το επικίνδυνο σουτ που επιχείρησε ο Τάντιτς βρήκε σε σώματα αντιπάλων και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού έμελλε να αλλάξει άρδην καθώς η ομάδα του Κρις Χιούτον ανέλαβε δράση και ισοφάρισε μόλις στο 52ο λεπτό με την καρφωτή κεφαλιά του Μάρεϊ, ο οποίος έβαλε και… τον Φόρστερ στο τέρμα για το 1-1.  Για χέρι του Νοκάρ στην αρχή της φάση φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι ενώ αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πέμπτη ασίστ του Γκρος στο φετινό πρωτάθλημα, με τον άσο των γηπεδούχων να υστερεί στον συγκεκριμένο τομέα μόνον απέναντι στους Νταβίντ Σίλβα και Κέβιν Ντε Μπρόινε, με τους δύο άσους της Σίτι να μετρούν από έξι…

Μετά το τέρμα της ισοφάρισης το παιχνίδι μοιράστηκε και πάλι καθώς οι δύο ομάδες ακολούθησαν μια πιο προσεκτική προσέγγιση με αποτέλεσμα να αλληλοεξουδετερωθούν μέχρι το τέλος, οδηγώντας το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Οι συνθέσεις :

Μπράιτον: Ράιαν, Μπρούνο, Ντάφι, Ντανκ, Μπονγκ, Στέφενς, Πρόπερ, Νοκάρ, Ιθκιέρδο (87’ Μαρτς), Γκρος (84’ Μπράουν), Μάρεϊ

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Σοάρες, Φαν Ντάικ, Χόεντ, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Ρομέου, Τάντιτς (84’ Λονγκ), Μπουφάλ (72’ Ρέντμοντ), Γουόρντ-Πράουζ (84’ Χόιμπεργκ), Γκαμπιαντίνι