Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 0-1 (Ημίχρονο)

Με το μακρινό σουτ του Χέιντεν στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης προηγείται η Νιούκαστλ της Σαουθάμπτον στο πρώτο ημίχρονο του  «St Mary’s» με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι απέκτησε από τα πρώτα λεπτά έναν έντονο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ από νωρίς. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση σημειώθηκε στο 9΄, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Ατσού πέρασε λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με την κεφαλιά του Τάντιτς στο 16ο λεπτό, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έμελλε να πάρει προβάδισμα με το μακρινό σουτ του Χέιντεν που βρήκε απροετοίμαστο τον Φόρστερ, ο οποίο βρισκόταν στο έδαφος από προηγούμενη επέμβαση.

Το συγκρότημα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο ανέλαβε από εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο του αγώνα κυνηγώντας την ισοφάριση και παρά τις αρκετές προϋποθέσεις που δημιουργήθηκαν,  οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν αυτές που έπρεπε να για βρεθεί η «απάντηση».

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Μπέρτραντ, Σέντρικ, Γιοσίντα, Φαν Ντάικ, Λεμινά, Ρομέου, Ρέντμοντ, Λονγκ, Τάντιτς, Γκαμπιαντίνι

Νιούκαστλ: Έλιοτ, Γιέντλιν, Λάσκελς, Λεζέν, Μανκίγιο, Σέλβι, Ρίτσι, Χέιντεντ, ΠέρεΘ, Ατσού, Χοσέλου