Ο κόσμος «μίλησε» για την εθνική Αγγλίας

Το κυριότερο απ' όλα αυτή τη στιγμή είναι πως η εθνική ομάδα της Αγγλίας βρίσκεται σε ακόμα ένα Μουντιάλ. Έκλεισε θέση για τα γήπεδα της Ρωσίας, όμως ο κόσμος «μίλησε» και έφτασε σε σημείο να της γυρίσει την πλάτη. Δικαιολογημένα γκρίνιαξε στο ματς με τη Σλοβενία και έχει δίκιο...

Ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να είναι γιορτή, καθώς εξασφαλιζόταν σε αρκετά μεγάλο βαθμό η μαθηματική πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, μετατράπηκε σε... ένα ματς, όπως όλα τ' άλλα.

Ναι μεν πανηγύρισε ο κόσμος το γκολ του Κέιν, ναι μεν ξεσηκώθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας σε 2-3 καλές στιγμές των παικτών του Σάουθγκεϊτ, αλλά το γεγονός πως αρκετά μεγάλο κομμάτι του «Γουέμπλεϊ» έμεινε κενό και πως η ατμόσφαιρα σχεδόν σε όλο το 90λεπτο πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ήταν «παγωμένη», στέλνει πολλά μηνύματα στην FA και τους διεθνείς.

Η εικόνα των «τριών λιονταριών» ήταν τέτοια που σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να εμπνεύσει ή να δώσει μια αφορμή στον κόσμο για να ξεσηκωθεί ή να θεωρήσει ευχάριστη τη βραδιά στο «Γουέμπλεϊ». Μάλιστα, με το γκολ της Σκωτίας στο παιχνίδι κόντρα στους Σλοβάκους, άρχισαν όλοι ν' αντιλαμβάνονται πόσο σημαντικό ήταν εκείνο το 2-2 στη Γλασκώβη με το γκολ του Κέιν στις καθυστερήσεις, ώστε να μην διατρέχει κίνδυνο η πρόκριση της Αγγλίας μέχρι και την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ.

Οι αποδοκιμασίες τη στιγμή της αντικατάστασης του Στέρλινγκ από τον Κιν και της σαφής υπόννοιας για διατήρηση του 0-0 κι όχι για το γκολ ώστε να έρθει νίκη με τη Σλοβενία, ήταν φυσικό επακόλουθο της κατάστασης που επικρατούσε στην εξέδρα. Οι φίλοι της Αγγλίας στέκονταν στο πλευρό μιας ομάδας που... προτιμούσε να κρατήσει σκορ σε εντός έδρας ματς, απέναντι σε υποδεέστερο αντίπαλο σε νύχτα που θα μπορούσε να είναι απόλυτα πανηγυρική.

Στ' αποδυτήρια, λίγα λεπτά μετά τη λήξη της αναμέτρησης, απόλυτη ησυχία και συμπεριφορά όλων σαν να μη συνέβη τίποτα. Όχι ότι έπρεπε να υπάρχουν γέλια και χαρές δίχως αύριο. Αλλά ήταν και πάλι στο γενικότερο κλίμα που δημιουργήθηκε από την εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος...

Καμία γιορτή στο γήπεδο, καμία γιορτή στην κερκίδα, κανένα ξέσπασμα στο φινάλε του αγώνα. Ο Σάουθγκεϊτ δήλωσε πως έχει ακόμα να κάνει πολλή δουλειά, αλλά μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση ταιριάζει περισσότερο η λέξη «μεταμόρφωση» κι όχι απλά προπόνηση...