Νίκη με... πόνο για τη Σκωτία

Η Σκωτία έκανε καλά τη δουλειά της απέναντι στη Μάλτα, όμως χρειαζόταν και έπρεπε να πετύχει περισσότερα γκολ από αυτά που ήρθαν με το τελικό 2-0 στο «Windsor Park». Πτώση στην 4η θέση του 6ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2018, αφού οι Σλοβένοι επιβλήθηκαν 4-0 της Λιθουανίας και προσπέρασαν στην ισοβαθμία...

Μια κεφαλιά του Γκέρα από το 9ο λεπτό έβαλε μπροστά τους Σκωτσέζους που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στους Μαλτέζους και γνώριζαν πως η διαφορά τερμάτων μπορεί ν' αποδειχθεί καθοριστική για τη 2η θέση του γκρουπ, όπου συμμετέχει και η Αγγλία. Καλή αμυντικά η Μάλτα, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, αδύναμη στο επιθετικό κομμάτι, μπορούσε ν' απειλήσει από στημένες φάσεις και αυτό ήταν που έπρεπε να προσέξει η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν. Ένα δεύτερο γκολ από νωρίς στο δεύτερο μέρος θα ηρεμούσε πολύ περισσότερο τους Σκωτσέζους, οι οποίοι σκέφτονταν πως ο αντίπαλός τους, «λύγισε» στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους Άγγλους πριν λίγες μέρες...

Το γκολ που έκανε πολύ πιο άνετη τη Σκωτία ήρθε μόλις στο 49ο λεπτό! Ο Γκρίφιθς βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και από κοντινή απόσταση έγραψε το 2-0, έπειτα από δοκάρι που είχε ο Τζέιμς Μόρισον. Πλέον, αποστολή των γηπεδούχων στο «Hampden Park» ήταν να διαφυλάξουν το καθαρό σκορ και να το διευρύνουν αν δύναται, προκειμένου να βοηθηθούν στη βαθμολογία του ομίλου. Στην προσπάθεια αυτή, όμως, οι Μαλτέζοι «κατέστρεψαν» το παιχνίδι και κλείστηκαν όλοι στα καρέ τους ώστε ν' αποφύγουν μεγαλύτερη ήττα και πιθανή επανάληψη της κατάρρευσης όπως αυτή συνέβη και απέναντι στα «τρία λιοντάρια». Το ματς χάλασε, οι Σκωτσέζοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα δίχως ουσία και το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Οι Σλοβένοι, με το δικό τους 4-0 επί των Λιθουανών, προσπέρασαν στην ισοβαθμία, αφού έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων από τη Σκωτία (+6 έναντι +4)