«Καθάρισε» η Βίλα, άνετα η Λιντς

Την πρόκριση από τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας πανηγύρισε η Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Κόλτσεστερ με σκορ 2-1. Άνετη νίκη για τη Λιντς, 4-1 την Πορτ Βέιλ.

Οι «χωριάτες» έθεσαν από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για τη νίκη! Μόλις στο 6' ο Χόγκαν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 21' το αυτογκόλ του Κεντ έδωσε αέρα δύο τερμάτων για τη Βίλα! Ο ίδιος παίκτης μάλιστα… ανταπέδωσε την κακή του εκτίμηση, μειώνοντας για την Κόλτσεστερ στο 39'. Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και ο σύλλογος της Τσάμπιονσιπ έκοψε εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στα άλλα ματς, η Λιντς έκανε επίδειξη δύναμης στην Πορτ Βέιλ, επικρατώντας άνετα με σκορ 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σάιθ που σημείωσε χατ- τρικ!

Μεγάλη νίκη και για την Μπόλτον, η οποία με  δύο γκολ στο 70' και στο 81' ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και έφυγε με την πρόκριση από την έδρα της Κρου (2-1).