Με το… δεξί οι πρωταθλητές (video)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη σκωτσέζικη Πρέμιερσιπ η Σέλτικ, η οποία επικράτησε με σκορ 4-1 της Χαρτς στο «Σέλτικ Παρκ».

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό της πρεμιέρας και με πρωταγωνιστή το Λέιφ Γκρίφιθς, ο οποίος βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα (29’ 1-0, 63’ 3-0), κατάφερε να φτάσει στους τρεις βαθμούς προσφέροντας κατά διαστήματα πλούσιο θέαμα στο κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Το δεύτερο τέρμα των «καθολικών» πέτυχε ο Σκοτ Σινκλέρ, ο οποίος τρέχει ένα εκπληκτικό σερί με επτά γκολ στις πέντε τελευταίες συναντήσεις του με τη Χαρτς ενώ ο Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ με «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να φτάσουν στο γκολ της τιμής με τον Ίσμαελ Γκονσάλβες έξι λεπτά πριν από το τέλος, σε μια φάση πάντως που φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών, Κρεγκ Γκόρντον.