«Καθάρισε» η Σέλτικ

Με το… ενάμιση πόδι στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Σέλτικ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Λίνφιλντ με σκορ 2-0 και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς της Σκωτίας την επόμενη εβδομάδα.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπρένταν Ρότζερς δεν συνάντησαν αντίσταση από τους Βορειοιρλανδούς και κατάφεραν να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 17' ο Σινκλέρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 23' ήταν η σειρά του Ρόγκιτς να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Υπεροχή και στα επόμενα λεπτά από τους παίκτες της Σέλτικ, οι οποίοι αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν ανεβάσει περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Η ρεβάνς στην έδρα των «κελτών» θα διεξαχθεί στις 19/7 (21:45), ενώ θυμίζουμε ότι η ομάδα που θα προκριθεί θα συναντήσει στον επόμενο προκριματικό γύρο τη νικήτρια του ζευγαριού Ντάνταλκ- Ρόζενμποργκ.