Όταν θέλουν, παίρνουν την Άρσεναλ απ' το χέρι

Ακόμα μια μετριότατη βραδιά για την Άρσεναλ ήταν αυτή στο «Riverside», ωστόσο, οι Αλέξις και Εζίλ απέδειξαν επιτέλους γιατί η ομάδα τους έχει το κάτι διαφορετικό όταν... θέλουν. Ο Χιλιανός και ο Γερμανός το πήραν πάνω τους και διαμόρφωσαν το 2-1 απέναντι στη Μίντλεσμπρο.

Ο Μεσούτ Εζίλ αρχικά έμενε εκτός κλίματος στην Άρσεναλ και μονάχα μια ενέργεια όπως αυτή του Αλέξις Σάντσες μπορούσε να κάνει τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, έτσι όπως είχε διαμορφωθεί η εικόνα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες που επιθετικά έδειχναν να διστάζουν... Ο Χιλιανός αστέρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ, την οποία απλά... παρακολούθησε ο Γκουζάν, έγραψε το 1-0 στο 42', σ' ένα ματς όπου ο Αρσέν Βενγκέρ παρέταξε την ομάδα του με το 3-4-2-1, όμως μονάχα ο Τσάμπερλεϊν ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, προσπαθώντας να φτιάξει καλές στιγμές από τη δεξιά πτέρυγα. Στο 19' θα μπορούσε η Άρσεναλ να ζητήσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αγιάλα στον Ζιρού εντός περιοχής, ενώ, στο 23', η Μίντλεσμπρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ορθά δεν μέτρησε ποτέ για οφσάιντ του Ντε Ρόουν. Τυχερός που δεν αποβλήθηκε στο 39' ο Ράμσεϊ για τρομερά κακό τάκλιν στον Κλέιτον.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ένα λάθος του σκόρερ της Άρσεναλ και μια πολύ κακή αντίδραση από τον Λοράν Κοσιελνί, οδήγησαν στο γκολ της ισοφάρισης από πλευράς Μίντλεσμπρο! Ο Χιλιανός πούλησε εύκολα τη μπάλα, ο Ντάουνινγκ από δεξιά έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, με τον Αλβάρο Νεγρέδο να τελειώνει τη φάση σωστά στο 50ο λεπτό για το 1-1. Η άμυνα των Λονδρέζων, από τη στιγμή που πιέστηκε λίγο παραπάνω και απειλήθηκε η εστία του Τσεχ, άρχισε να δείχνει σημάδια ολιγωρίας τα οποία αντιλήφθηκε η «Μπόρο», έχοντας σκοράρει από νωρίς για να μπορέσει πλέον να «χτυπήσει» το ματς. Ο ρυθμός βελιώθηκε πάρα πολύ, ο Εζίλ ξύπνησε και ανάγκασε τον Γκουζάν σε επέμβαση στο 62', όμως στο 71ο λεπτό δεν αστόχησε όταν του δόθηκε ακόμα μια καλή ευκαιρία, έπειτα από το κατέβασμα του Ράμσεϊ, για να βάλει ξανά μπροστά την Άρσεναλ με 2-1. Το γκολ πάγωσε το «Riverside» και απογοήτευσε τους παίκτες του Άγκνιου, που στο 87' είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μπεν Γκίμπσον από εκτέλεση φάουλ του Ντάουνινγκ, όμως ο Τσεχ βγήκε νικητής. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έμειναν στο -6 από τις θέσεις της επιβίωσης, όμως έχει ματς λιγότερο από τις Σουόνσι και Χαλ...

Μίντλεσμπρο: Γκουζάν, Μπαραγκάν, Αγιάλα, Γκίμπσον, Φάμπιο (17' Φρεντ), Κλέιτον, Ντε Ρόουν, Λέντμπιτερ, Ραμίρεζ (68' Τραορέ), Ντάουνινγκ, Νεγρέδο

Άρσεναλ: Τσεχ, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Χόλντινγκ, Τσάμπερλεϊν, Ράμσεϊ, Τζάκα, Μονρεάλ, Εζίλ (90' Κοκλέν), Αλέξις (90' Μπεγερίν), Ζιρού