Αργεί και... χάνει το καράβι η Σάντερλαντ

Η Σάντερλαντ παρέμεινε 9 βαθμούς μακριά από τις θέσεις της επιβίωσης στην βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ, παρουσιάζοντας ξανά κενά στο ματς με τη Γουέστ Χαμ, στην ισοπαλία με σκορ 2-2. Όπως άργησε να δείξει μαχητικό πνεύμα, έτσι αργεί και στην κούρσα παραμονής η ομάδα του Μόγιες...

Ο χώρος που έδωσε η Σάντερλαντ στη Γουέστ Χαμ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έκανε τον Ντέιβιντ Μόγιες να κουνήσει ξανά το κεφάλι του όντας απογοητευμένος από την τροπή που έπαιρναν από την αρχή τα πράγματα για την ομάδα του. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Αντρέ Αγιού βρέθηκε στην πορεία ενός κακού σουτ του Άντι Κάρολ και είχε το χρόνο να κοντρολάρει και να σουτάρει για να βάλει μπροστά τα «σφυριά». Οι «μαυρόγατες» είδαν την τύχη να τους χαμογελάει στο 26', καθώς από την εκτέλεση κόρνερ του Καζρί, λίγο το φάλτσο, λίγο ο αέρας, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Ράντολφ για το 1-1!

Με τέτοιες αντιδράσεις και κωλυσιεργίες στην άμυνα, η Σάντερλαντ δεν μπορεί να ελπίζει σε πολλά... Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 47', ο Κόλινς κατάφερε να βρεθεί ανάμεσα σε δύο αμυντικούς και να γίνει αποδέκτης μπαλιάς του Σνόντγκρας από δεξιά για να βάλει ξανά μπροστά τη Γουέστ Χαμ και να παγώσει εκ νέου το «Στάδιο του Φωτός». Ήταν τόσο... εκκωφαντική η ησυχία στο γήπεδο της Σάντερλαντ, που η κατάσταση έμοιαζε προδιαγεγραμμένη για την συνεχόμενη αύξηση των πιθανοτήτων υποβιβασμού της ομάδας του Μόγιες. Με φορείο αποχώρησε στα τελευταία λεπτά ο Μπίλι Τζόουνς έπειτα από άτσαλο πέσιμο στο χορτάρι, ωστόσο, κόντρα στις στιγμές ανησυχίας για τον ποδοσφαιριστή, οι «μαυρόγατες» έφτασαν στο τελικό 2-2 με το γκολ του Μπορίνι στο 90ο λεπτό, αμέσως μετά την είσοδό του. Με δέκα τελείωσε το ματς η Γουέστ Χαμ λόγω αποβολής του Σαμ Μπάιραμ.

Σάντερλαντ: Πίκφορντ, Τζόουνς (88' Μπορίνι), Ο'Σέι, Ντενάγιερ, Μανκίγιο (89' Κονέ), Εντόνγκ, Κάτερμολ (76' Γιανουζάι), Γκίμπσον, Καζρί, Ντεφό, Ανιτσέμπε

Γουέστ Χαμ: Ράντολφ, Μπάιραμ, Φοντέ, Κόλινς, Μασουακού, Φερναντές, Κουγιατέ, Σνόντγκρας (81' Νόρντβελτ), Αγιού (90' + 10' Καλέρι), Λανζίνι, Κάρολ