Ατλέτικο Μαδρίτης- Λέστερ 1-0 (Ημίχρονο)

Η Λέστερ… λύγισε από την πίεση της Ατλέτικο Μαδρίτης, δέχτηκε γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Γκριεζμάν και με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου στο «Βιθέντε Καλντερόν» βρίσκεται πίσω με σκορ 1-0.

Ανώτεροι καθ'όλη τη διάρκεια του 45λεπτου οι γηπεδούχοι, «καρδιοχτύπησαν» από νωρίς την εστία των πρωταθλητών Αγγλίας όταν σε σουτ  του Γκριεζμάν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Σμάιχελ (4').

Οι «αλεπούδες» δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και εν τέλει έμειναν πίσω στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γάλλου στο 28'. Πάντως, ο πάγκος των Άγγλων διαμαρτυρήθηκε από την απόφαση του διαιτητή, μια και η ανατροπή έγινε οριακά εκτός περιοχής.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουάνφραν, Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ, Καρασκό, Γκριεζμάν, Τόρες

Στον πάγκο: Μορέιρα, Χιμένεζ, Πάρτεϊ, Γκαϊτάν, Κορέα, Σέρσι

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μπεναλουάν, Χουτ, Φουχς, Ντρίνκγουοτερ, Εντιντί, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Βάρντι

Στον πάγκο: Τσίλερ, Τσίλγουελ, Αμάρτεϊ, Κινγκ, Γκρέι, Ουγιόα, Σλιμανί