Ένα έφτανε στη Ρέντινγκ

Χάρη σε ένα τέρμα του Γιαν Κερμοργκάντ, η Ρέντινγκ πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 σε βάρος της Λιντς, βάζοντας την από κάτω στη βαθμολογία.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, λίγες ήταν οι ευκαιρίες των δύο ομάδων που θα μπορούσαν να δώσουν τη νίκη. Σε μία από αυτές, ο Γάλλος επιθετικός των «ρόγιαλς» έπιασε σουτ με το δεξί στο ύψος της περιοχής, νικώντας τον Γκριν.

Ο ίδιος παίκτης σημάδεψε και το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των «παγωνιών» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με ένα δυνατό συρτό σουτ. Από την άλλη, οι παίκτες του Γκάρι Μονκ δεν κατάφεραν να κλέψουν το βαθμό.

Με αυτό το τρίποντο, το σύνολο του Γιαπ Σταμ ανέβηκε στην 4η θέση με 70 βαθμούς σε 39 ματς, αφήνοντας τη Λιντς ένα βαθμό πίσω, ενώ πλησίασε τη Χάντερσφιλντ επίσης στον ένα βαθμό, με τους «τέριερς» όμως να έχουν παιχνίδι λιγότερο.