Ψεκάστε, σκουπίστε, περάστε!

Η σοβαρή Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε περιθώρια στην... αναιμική σήμερα Μίντλεσμπρο και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Αγγλίας!

Με το… καλημέρα η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε πως ήρθε στο «Ρίβερσαϊντ αποφασισμένη για την πρόκριση, όπως και έγινε αρχικά χάρη στο τέρμα του Νταβίντ Σίλβα, ύστερα από μπαλιά του Σαμπαλέτα στα δεξιά.

Το γκολ αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους «πολίτες» να κυκλοφορήσουν με μεγαλύτερη άνεση την μπάλα, έχοντας ουσιαστικά το πάνω χέρι στο ματς. Λιγοστές οι καλές ευκαιρίες τους, με καλύτερη εξ αυτών το πλασέ του Σανέ στο 32ο που έπιασε με υπερένταση ο Γκουζάν.

Σε πιο… παθητικό ρόλο οι γηπεδούχοι, που απείλησαν σε διπλή ευκαιρία ύστερα από κόρνερ με τον Γκεστέντ, η αναγκαστική του αποχώρηση ωστόσο στο 26ο λεπτό (ένιωσε κάποιον πόνο στο δεξί του πόδι) επηρέασε αισθητά την ομάδα του στο επιθετικό σκέλος.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με την Σίτι να προσπαθεί να «κλειδώσει» το παιχνίδι, έχοντας ωστόσο απέναντι της έναν εκπληκτικό Γκουζάν. Ο Αμερικάνος κίπερ σταμάτησε σε ένα δίλεπτο (62' και 64') τις προσπάθειες των Σίλβα και Σανέ, με την Μίντλεσμπρο πάντως να πληρώνει την παθητικότητα της λίγο μετά. Στην τρίτη και… φαρμακερή πάντως, ο Αγουέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας από ωραία πάσα του Σανέ στην αριστερή πτέρυγα και με άνεση «έγραψε» το 0-2, χωρίς να αφήνει περιθώρια στον Γκουζάν.

Ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να φτάσει στο 0-3, αν ο βοηθός διαιτητή δεν υποδείκνυε σε θέση οφσάιντ (σε μια μάλλον οριακή θέση) τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Απ’ την άλλη, η Μίντλεσμπρο άργησε αισθητά να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού, κάτι που φάνηκε και από το γεγονός ότι η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία της ήρθε στο 76' και με την κεφαλιά του Φάμπιο. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το τέλος του αγώνα βρήκε την Μάντσεστερ Σίτι να παίρνει μια σαφώς δίκαια πρόκριση για την τετράδα του FA Cup.

Μίντλεσμπρο: Γκουζάν, Μπάραγκαν, Μπερνάρντο, Γκίμπσον, Φάμπιο, Κλάιτον, Λίντμπιτερ (65’ Ραμίρεζ), Ντε Ρουν, Στουάνι, Τροαορέ, Γκέστεντ (26’ Nεγρέδο)

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Σαμπαλέτα, Στόουνς, Οταμέντι, Κλισί, Τουρέ (86' Φερνάντο), Σίλβα, Σανέ (69’ Νολίτο), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Αγουέρο