Αλέξις και Κλάτενμπεργκ... έβαλαν το χεράκι τους

Με τον Αλέξις Σάντσες να σκοράρει στο 34' με το χέρι, δίχως να έχει πρόθεση, αλλά καθορίζοντας την πορείας της μπάλας προς τα δίχτυα και με τον Γκιμπς να γλιτώνει την αποβολή στο 53' όταν δεν άφησε τον Μάρκοβιτς να βγει απέναντι από τον Τσεχ, η Άρσεναλ επιβλήθηκε 2-0 της Χαλ...

Κλίμα... παγωμένο, έντονο κρύο στο Λονδίνο, κενές θέσεις στο «Έμιρεϊτς». Η Άρσεναλ δεν πάλευε μονάχα απέναντι στη Χαλ, αλλά και απέναντι στην ατμόσφαιρα που επικρατούσε στο γήπεδο, αφού η πίεση γινόταν κατανοητή και αντιληπτή κι ας... έλειπε η φωνή των οπαδών. Η Χαλ εμφανίστηκε τολμηρή με τη μπάλα στα πόδια, είχε την πρώτη εξαιρετική ευκαιρία στο 14ο λεπτό από κεφαλιά του Νιάσε που απομάκρυνε δύσκολα ο Τσεχ, ενώ, η άμυνα της ομάδας του Μάρκο Σίλβα, παρουσιαζόταν πολυπρόσωπη και διαβασμένη στις προσπάθειες των «κανονιέρηδων».

Οι Λονδρέζοι, ωστόσο, απέκτησαν μομέντουμ, έτρεξαν, απείλησαν με τα σουτ των Μπεγερίν (15') και Αλέξις (16') σε στιγμές μεγάλης ανησυχίας για την εστία του Γιακούποβιτς και εν τέλει άνοιξαν το σκορ στο 34'. Ο Ρόμπερτσον σταμάτησε πάνω στη γραμμή ένα σουτ του Γκιμπς, ο πορτιέρο της Χαλ προσπάθησε ν' απομακρύνει και η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Σάντσες για να καταλήξει στο βάθος της εστίας. Ο Κλάτενμπεργκ, είτε γιατί το θεώρησε ακούσιο, είτε γιατί δεν εκτίμησε καλά τη φάση και ο βοηθός του, κατακύρωσε το γκολ και το 1-0.

Το ματς παρέμεινε ανοιχτό και καλό σε ρυθμό στην επανάληψη, με τη Χαλ να έχει πάλι την πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ αλλά και πάλι παράπονα από τον Μαρκ Κλάτενμπεργκ... Στο 51' ο Νιάσε θύμησε τον... παλιό καλό εαυτό του με την κούρσα που έκανε αφήνοντας πίσω τον Κοσιελνί και με τη σέντρα για τον Νιάσε, ο οποίος υποχρέωσε τον Τσεχ σε καθοριστική επέμβαση. Λίγα λεπτά αργότερα, ο δημιουργός της προηγούμενης φάσης θα μπορούσε να κερδίσει την αποβολή του Γκιμπς που τον γκρέμισε ενώ θα έβγαινε μόνος με τον πορτιέρο της Άρσεναλ και ο ρέφερι έδειξε απλά κίτρινη κάρτα...

Η διάθεση των «τίγρεων», τις στιγμές που έβγαιναν μπροστά, αποτέλεσε αιτία για κενούς χώρους στα μετόπισθέν τους. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα απείλησε στο 77' με κεφαλιά του Μάρκοβιτς, έπειτα από εκείνη την ευκαιρία με τον Νιασέ στο ξεκίνημα της επανάληψης, έδειχνε μεν πρόθεση να πετύχει κάτι όταν έπαιρνε την κατοχή της μπάλας, αλλά η οργανωμένη άμυνα της Άρσεναλ δεν της επέτρεπε πολλά. Αντίθετα, στα μετόπισθεν της, η Χαλ άφηνε χώρους που θα μπορούσαν, αλλά αδυνατούσαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Με την είσοδο του Ντιομάντε, οι «τίγρεις» τα έπαιξαν όλα για όλα, ο νεοεισελθών είχε μια κεφαλιά που έφυγε άουτ στο 86', όμως, η πολιορκία που ακολούθησε... γύρισε μπούμερανγκ. Στο 90', σε αντεπίθεση των «κανονιέρηδων», ο Κλούκας έκανε χέρι σε κεφαλιά του Πέρεθ για να προστατεύσει την εστία (είχε βγει να περιορίσει τον Αλέξις ο Γιακούποβιτς) και από την άσπρη βούλα ο Σάντσες έφτασε στα 17 τέρματα για φέτος, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Γκιμπς, Τσάμπερλεϊν (82' Λούκας), Κοκλέν, Γουόλκοτ (69' Ελνένι), Εζίλ, Ιγουόμπι (82' Γουέλμπεκ), Αλέξις

Χαλ: Γιακούποβιτς, Ομάρ (66' Ελμοχαμαντί), Ρανόκια, Μαγκουάιρ, Ρόμπερτσον, Χάντλστοουν (78' Ντιομαντέ), Μάρκοβιτς, Εντιαγέ, Κλούκας, Γκροσίτσκι (60' Γκέμπελ), Νιασέ